27th–28th August 2016 — 2016 Race 5 (Cup weekend)

Results

Class: 1 Dog (Dual Heat) Distance: 0.00 km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Heat 2 Total Driver Points Dog Points
1 1 Trevor Taylor Chief 06:04 05:51 11:55 17 17
2 NQ Rohan Blanch Ski 06:38 06:19 12:57 16 16
3 2 Erin Coleman-Fraser Aspen 06:47 06:48 13:35 15 15
4 3 Gary Lopez Neo 06:47 06:55 13:42 13 13
4 3 Terry O'Connor Teeko 07:03 06:39 13:42 13 13
6 5 Jon Marcollo Zah 07:17 07:13 14:30 12 12
7 NQ Sophie Unland Shadow (Husky) 07:26 07:43 15:09 11 11
8 6 David Devlin Bree 08:24 07:49 16:13 10 10
9 7 Sally Hancock (R) Shadow 07:44 08:53 16:37 9 9
10 8 Ian Dobson Maverick 08:14 08:25 16:39 8 8
11 NQ William Silcox (R) Turbo 08:44 08:39 17:23 7 7
12 9 Scott Geddes Phoenix 08:54 08:57 17:51 6 6
13 10 David Wawrzyniuk Zolton (Zollie) 09:08 08:59 18:07 5 5
14 NQ Peter Gray (R) Blaize 09:39 08:41 18:20 3 3
14 11 Andrew Creek Kaiser 09:02 09:18 18:20 4 4
16 12 Briar Sutherland Mia 10:26 09:19 19:45 2 2
17 13 Lisa Bowles (R) Annie 11:37 09:51 21:28 1 1
- Jnr Alan Bowles (J) Angel DNF - NA NA
Class: 2 Dog (Dual Heat) Distance: 0.00 km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Heat 2 Total Driver Points Dog Points
1 NQ Scott Bennetts Shaker; Tig 09:05 09:02 18:07 11 NF
2 1 Terry O'Connor Lola; Griz 08:34 09:42 18:16 10 10
3 2 Bernadette Reed Banks; Kash 09:11 09:08 18:19 9 9
4 NH Ben Visser Chena; Mac 09:44 08:56 18:40 NH NH
5 NQ Steven Blanch Polar; Alpine 10:00 09:17 19:17 8 8
6 NQ Rohan Blanch Ice; Maple 10:19 10:01 20:20 7 7
7 3 David Devlin Bandit; Dash 10:37 10:22 20:59 6 6
8 4 Jon Marcollo Buzzie; Dakota 10:43 10:21 21:04 5 5
9 5 Kim O'Connor Mia; Kodi 11:18 10:30 21:48 4 4
10 NH Briar Sutherland Bear; Aspen 11:14 11:23 22:37 NH NH
11 6 David Wawrzyniuk Mischka; Harley 11:28 11:59 23:27 3 3
12 7 Scott Geddes Obi; Teyah 14:10 11:28 25:38 2 2
13 NQ Andrew Creek Meishka; Tehya 14:57 15:28 30:25 1 1
Class: 4 Dog (Dual Heat) Distance: 0.00 km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Heat 2 Total Driver Points Dog Points
1 NH Peter Dobbs Evie; Elvira; Roger; Q 10:58 10:38 21:36 NH NH
2 NF Michelle Osmetti Pebbles; Asa; Mig; Ned 11:06 11:40 22:46 NF NF
3 NH Rebecca Jackson Jedda; Kip; Rondy 11:57 11:23 23:20 NH NH
4 1 David Hodgson Bear; AJ; Forest; Wally 11:47 11:44 23:31 4 4
5 2 Susanne Hodgson Hope; Eva; Rev 13:25 13:07 26:32 3 3
6 3 Erin Coleman-Fraser Mya; Gem; Spot; Sally 17:48 14:36 32:24 2 2
7 4 Martin Cord Maximus; Noah; Duke 24:01 22:56 46:57 1 1
- - Annie Jackson Alice; Red; Juneau; Snuffy DNS -
Class: 6 Dog (Dual Heat) Distance: 0.00 km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Heat 2 Total Driver Points Dog Points
1 1 Tim Huntley Britta; Emmett; Tambo; Swift; Rick; Newt 12:04 12:24 24:28 3 3
2 2 Ben Visser Alpine; Axel; Stryder; Diesel; Storm; Bullet 12:43 13:26 26:09 2 2
3 3 Kim Offner Rogue; Winter; Sass; Darka; Healy; Panda 12:55 13:48 26:43 1 1
Class: Pee Wee Distance: 0.00 km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Total Driver Points Dog Points
No results recorded
Class: Mini Pee Wee Distance: 0.00 km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Total Driver Points Dog Points
No results recorded
Class: Canicross (1 Heat) Distance: 0.00 km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Total Driver Points Dog Points
1 NH Sophie Unland Flash 10:23 10:23 NA NA
2 1 Scott Bennetts Smudge 10:42 10:42 NA NA
3 2 Rebecca Jackson Boo 13:02 13:02 NA NA
4 3 Alan Bowles (J) Porsha 13:26 13:26 NA NA