3rd–4th June 2017 — 2017 Race 2

Results

Class: 1 Dog (Dual Heat) Distance: 2.30 km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Heat 2 Total Driver Points Dog Points
1 1 Trevor Taylor Chief 06:05 05:32 11:37 18 18
2 2 Terry O'Connor Griz 05:56 05:56 11:52 17 17
3 3 David Hodgson AJ 06:49 06:36 13:25 16 16
4 4 Jon Marcollo Zah 06:52 06:35 13:27 15 15
5 5 David Devlin Dash 07:27 06:41 14:08 14 14
6 6 Bernadette Reed Kash 07:30 06:56 14:26 13 13
7 7 Anthony Coleman-Fraser Aspen 07:23 07:10 14:33 12 12
8 8 Briar Sutherland Turbo 08:01 06:43 14:44 11 11
9 9 Rohan Blanch Ski 08:20 07:15 15:35 10 10
10 10 Michelle Coleman Blaze 08:12 07:46 15:58 9 9
11 11 Sophie Unland Shadow (Husky) 08:32 08:06 16:38 8 8
12 12 Sally Hancock Shadow 09:03 07:48 16:51 7 7
13 13 Sharen McPhan Cricket 08:08 10:11 18:19 6 6
14 14 Verity Giles (R) Narla 10:30 08:43 19:13 5 5
14 14 Ben Smith (R) Duke 11:30 07:43 19:13 4 4
16 16 Elin Meghaizel Zelda 11:42 09:57 21:39 3 3
17 17 Annalise Hill Steeley 10:42 11:19 22:01 2 2
18 18 Susanne Hodgson Rev 07:59 15:04 23:03 1 1
- - Jacqueline Kent Maize DNF 19:48 -
Class: 2 Dog (Dual Heat) Distance: 3.50 km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Heat 2 Total Driver Points Dog Points
1 1 David Hodgson Bear; Hope 09:28 09:06 18:34 13 13
2 2 Bernadette Reed Banks; Ink 09:54 09:40 19:34 12 12
3 3 Kim O'Connor Jeannie; Teeko 10:47 08:52 19:39 11 11
4 NH Ben Visser Chena; Mac 10:00 09:52 19:52 NH NH
5 4 Rohan Blanch Polar; Alpine 10:45 09:36 20:21 10 10
6 5 Scott Bennetts Tig; Logic 10:49 09:46 20:35 9 9
7 6 Briar Sutherland Aspen; Diego 11:42 10:23 22:05 8 8
8 7 Jon Marcollo Buzzie; Dakota 11:21 10:52 22:13 7 7
9 8 Ian Dobson Maverick; Rusty 11:48 11:57 23:45 6 6
10 9 Terry O'Connor Mia; Kodi 11:50 12:06 23:56 5 5
11 10 Gary Lopez Neo; Storm 13:19 12:14 25:33 4 4
12 11 David Wawrzyniuk Mischka; Harley 13:51 12:23 26:14 3 3
13 12 Scott Geddes Ani; Teyah 14:11 14:55 29:06 2 2
14 13 Peter Gray Mia; Blaize 15:37 14:26 30:03 1 1
- - Simon Clarke Teyah; Echo 09:00 SCR -
Class: 4 Dog (Dual Heat) Distance: 5.20 km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Heat 2 Total Driver Points Dog Points
1 NH Annie Jackson Alice; Kaos; Red; Snuffy 12:51 11:14 24:05 NH NH
2 1 Susanne Hodgson Forest; Eva; Wally 17:23 14:18 31:41 3 3
3 NH Peter Dobbs Elvira; Billy; Rebel; Q 21:13 11:46 32:59 NH NH
4 NF Michelle Osmetti Asa; Mig; Ned 19:59 13:43 33:42 NF NF
5 2 Courtney Persson Monkey; June; Raine; Gilbert 17:25 18:39 36:04 2 2
6 3 David Hodgson Mya; Gem; Spot; Sally 18:49 18:06 36:55 1 1
7 NH Alan Pichford Tacoma; Skye; Peppa 24:10 25:27 49:37 NH NH
Class: 6 Dog (Dual Heat) Distance: 5.20 km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Heat 2 Total Driver Points Dog Points
1 1 Tim Huntley Britta; Tambo; Swift; Rick; Newt; Glenn 13:04 13:07 26:11 4 4
2 2 Kim Offner Axel; Winter; Sass; Darka; Healy; Hartley 14:25 15:04 29:29 3 3
3 3 Ben Visser Alpine; Stryder; Rogue; Diesel; Storm; Bullet 15:46 14:07 29:53 2 2
4 4 Colin McPhan Floyd; Squeak; Hunter; Peggy; Axel 16:54 15:23 32:17 1 1
Class: Canicross (1 Heat) Distance: 2.30 km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Total Driver Points Dog Points
1 1 Sophie Unland Beau 11:35 11:35 NA NA
2 2 Scott Bennetts Smudge 13:30 13:30 NA NA
3 3 Michelle Coleman Kayla 14:11 14:11 NA NA