23rd–24th June 2018 — 2018 Race 3

Results

Class: 1 Dog (Dual Heat) Distance: 2.10 km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Heat 2 Total Driver Points Dog Points
1 1 Trevor Taylor Chief 05:43 05:08 10:51 16 17
2 2 Geoff Barnes Banks 05:55 06:41 12:36 15 16
3 3 Meg Scott Missy 06:52 06:12 13:04 14 15
4 4 David Devlin Dash 06:42 06:40 13:22 13 14
5 NM Matthew Baker Lexington 07:02 06:47 13:49 NM 13
6 5 Anthony Coleman-Fraser Aspen 07:04 06:46 13:50 12 12
7 6 Ben Ellis Odin 07:21 06:44 14:05 11 11
8 7 Michelle Farrow (R) Dakota 07:11 07:08 14:19 10 10
9 8 Rohan Blanch Ski 07:20 07:24 14:44 9 9
10 9 Gary Lopez Neo 07:15 07:32 14:47 8 8
11 Jnr Tyler McPhan (J) Cricket 07:47 09:05 16:52 NA NA
12 10 Jon Marcollo Zah 08:18 08:50 17:08 7 7
13 NH Briar Sutherland Bear 09:00 08:45 17:45 NH NH
14 11 Doug Harry (R) Storm 09:32 08:38 18:10 6 6
15 12 Scott Geddes Ani 09:39 09:37 19:16 5 5
16 13 David Wawrzyniuk Harley 10:42 08:47 19:29 4 4
17 14 Terry O'Connor Kodi 10:21 09:34 19:55 3 3
18 Jnr Alan Bowles (J) Evie 10:13 10:06 20:19 NA NA
19 15 Sally Hancock Shadow 12:28 08:38 21:06 2 2
20 16 Jacqueline Kent Maize 15:12 12:59 28:11 1 1
- - Annalise Hill Stella 19:42 SCR -
Class: 2 Dog (Dual Heat) Distance: 3.60 km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Heat 2 Total Driver Points Dog Points
1 1 Terry O'Connor Griz; Jeannie 08:48 08:33 17:21 14 15
2 2 Erin O'Shea Eva; Rev 09:27 08:55 18:22 13 14
3 3 Annalise Hill Bear; Hope 10:06 09:28 19:34 12 13
4 4 Bernadette Reed Kash; Ink 11:02 10:19 21:21 11 12
5 5 Prue DeVries Phantom; Bumper 11:26 10:38 22:04 10 11
6 6 Lisa Bowles Jim; Cougar 11:47 10:46 22:33 9 10
7 7 Scott Geddes Lola; Emmett 11:21 11:14 22:35 8 9
8 8 Steven Blanch Polar; Alpine 11:33 11:43 23:16 7 8
9 9 Kim O'Connor Zane; Mia 11:48 11:49 23:37 6 7
10 10 David Wawrzyniuk Mischka; Rusty 11:51 12:03 23:54 5 6
11 11 Briar Sutherland Aspen; Zor-El 12:34 12:05 24:39 4 5
12 12 William Silcox Turbo; Diego 12:54 12:23 25:17 3 4
13 NM Matthew Baker Wameeka; Soto 12:11 15:24 27:35 NM NM
14 13 Rohan Blanch Ice; Maple 13:36 14:33 28:09 2 3
15 NM Naomi Bayliss Kao; Lumi 14:39 16:16 30:55 NM 2
16 14 Peter Gray Mia; Blaize 20:35 20:17 40:52 1 1
Class: 4 Dog (Dual Heat) Distance: 6.60 km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Heat 2 Total Driver Points Dog Points
1 NH Rebecca Jackson Jedda; Kip; Rondy; Juneau 19:42 17:04 36:46 NH NH
2 1 Colin McPhan Floyd; Squeak; Peggy; Axel 20:35 18:55 39:30 3 3
3 NH Peter DeVries Zippa; Maybelle; Ruby; Zarli 20:00 20:35 40:35 NH NH
4 2 David Hodgson AJ; Forest; Wally 26:54 17:54 44:48 2 2
5 3 Courtney Persson Monkey; June; Gilbert 25:24 25:00 50:24 1 1
Class: 6 Dog (Dual Heat) Distance: 6.60 km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Heat 2 Total Driver Points Dog Points
1 1 Tim Huntley Britta; Tambo; Rick; Newt; Glenn 18:41 18:19 37:00 3 3
2 2 Ben Visser Stryder; Diesel; Storm; Bullet; Billie 20:17 19:33 39:50 2 2
3 3 Martin Cord Bandit; Maximus; Rayne; Sasha; Kaiyah 24:11 26:05 50:16 1 1
4 NH Prue DeVries Ishka; Kluso; Mieka; Hunter; Paquita; Lola 34:30 28:31 1:03:01 NH NH
Class: Canicross (1 Heat) Distance: 2.10 km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Total Driver Points Dog Points
1 NM Naomi Bayliss Beyla 11:05 11:05 NA NA
2 NM Matthew Baker Soto 11:06 11:06 NA NA
3 1 Alan Bowles (J) Porsha 11:17 11:17 NA NA
4 2 Rebecca Jackson Swift 12:05 12:05 NA NA
5 3 Michelle Farrow (R) Nina 14:28 14:28 NA NA
- - Bernadette Reed Banks SCR -