18th–19th May 2019 — 2019 Race 1

Results

Results tentative and subject to further verification

Class: 1 Dog (Dual Heat) Distance: 1.80 km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Heat 2 Total Driver Points Dog Points
1 NH Vanessa Joy Daisy 04:20 03:53 08:13 NH NH
2 1 Trevor Taylor Chief 04:27 03:48 08:15 19 20
3 2 Terry O'Connor Teeko 04:12 04:12 08:24 18 19
4 3 Geoff Barnes Banks 04:48 04:35 09:23 17 18
5 4 Erin Coleman-Fraser Aspen 05:01 04:47 09:48 16 17
6 5 Jody Quteifan Marvel 04:53 05:16 10:09 15 16
7 6 Daniel Martin Memphis Bell 05:33 05:02 10:35 14 15
8 NF Meg Scott Maximus 05:37 05:14 10:51 NF 14
9 7 Michelle Farrow Dakota 05:32 05:21 10:53 13 13
10 NH Helen Weber (R) Frank 05:21 05:33 10:54 NH NH
10 8 Bernadette Reed Tango 05:36 05:18 10:54 12 12
12 9 Alan Bowles (R) Evie 05:37 05:20 10:57 11 11
13 10 David Devlin Dash 05:54 05:22 11:16 10 10
13 Jnr Charlotte Davies (J) Heily 06:08 05:08 11:16 NA NA
15 11 Vaughan Oke Dakota 06:30 05:03 11:33 9 9
16 12 Ray Crombie (R) Akira 06:02 05:34 11:36 8 8
17 NH Briar Sutherland Bear 05:58 06:05 12:03 NH NH
18 13 Kim O'Connor Mia 06:33 05:42 12:15 7 7
19 14 Doug Harry Storm 06:33 06:06 12:39 6 6
20 NH Rod Murphy Lucky 06:21 06:40 13:01 NH NH
21 15 Annalise Hill Steeley 07:01 06:24 13:25 5 5
22 16 Scott Geddes Ani 07:06 07:25 14:31 4 4
23 NF Verity Giles Narla 07:07 07:41 14:48 NF NF
24 17 Allan Kent (R) Luko 07:03 07:55 14:58 3 3
25 18 Mark Townsend (R) Hanu 07:02 08:16 15:18 2 2
26 19 Jacqueline Kent Maize 08:47 09:05 17:52 1 1
- - Jon Marcollo Zah 07:30 SCR -
Class: 2 Dog (Dual Heat) Distance: 4.37 km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Heat 2 Total Driver Points Dog Points
1 1 Terry O'Connor Griz; Jeannie 09:51 09:46 19:37 9 9
2 NH Annie Jackson Kip; Kat 10:53 09:49 20:42 NH NH
3 NH Vanessa Joy Percy; Cirxus 11:57 11:55 23:52 NH NH
4 2 Karen Birrell Ruby; Rory 11:48 12:34 24:22 8 8
5 3 Molly Hodgson Kenai; Skadi 13:13 12:47 26:00 7 7
6 4 Kim O'Connor Zane; Lola 13:43 13:31 27:14 6 6
7 5 Lisa Bowles Jim; Cougar 13:28 13:54 27:22 5 5
8 6 Bernadette Reed Kash; Ink 14:21 13:26 27:47 4 4
9 7 Briar Sutherland Zor-El; Zeus 14:49 13:18 28:07 3 3
10 8 Susanne Hodgson Hope; Rev 14:43 14:06 28:49 2 2
11 9 Courtney Persson Monkey; Gilbert 14:44 15:29 30:13 1 1
12 NH Debbie Boatman-Murphy Bongo; Shadow 21:29 19:37 41:06 NH NH
- - Peter Gray Mia; Blaize 22:57 SCR -
- - Annalise Hill Summer; Stella 24:09 SCR -
Class: 4 Dog (Dual Heat) Distance: 6.12 km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Heat 2 Total Driver Points Dog Points
1 NH Vanessa Joy Jedda; Rannoch; Sev; Blackie 17:34 16:53 34:27 NH NH
2 1 David Hodgson Bear; AJ; Forest; Wally 18:40 17:16 35:56 3 3
3 2 Bec Lewien Timber; Oak; Willow 21:30 20:36 42:06 2 2
4 NM Rod Murphy Chisel; Quill; Tank; Bolt 22:06 23:25 45:31 NM NM
5 3 Molly Hodgson Mya; Gem; Chase; Noir 25:42 27:20 53:02 1 1
- - Courtney Persson June; Raine; Busy SCR SCR -
Class: 6 Dog (Dual Heat) Distance: 6.12 km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Heat 2 Total Driver Points Dog Points
1 1 Michael Sheedy Bucks; Clokey; Pendles; Diver; Swanny; Daisy 15:14 13:51 29:05 4 4
2 2 Tim Huntley Britta; Tambo; Rick; Newt; Glenn; Winter 16:08 15:27 31:35 3 3
3 3 Ben Visser Stryder; Diesel; Storm; Bullet; Sass; Billie 16:47 19:00 35:47 2 2
4 4 Kim Offner Axel; Winter; Darka; Healy; Hartley; King 17:13 19:37 36:50 1 1
5 NH Annie Jackson Kaos; Red; Juneau; Snuffy; Hernie; Vyvyan 27:29 14:33 42:02 NH NH
- - Martin Cord Bandit; Rayne; Sasha; Kaiyah; Taz; Chance DNF -
Class: Pee Wee Distance: 0.00 km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Total Driver Points Dog Points
No results recorded
Class: Canicross (1 Heat) Distance: 1.80 km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Total Driver Points Dog Points
1 NH Helen Weber (R) Sammy 06:49 06:49 NH NH
2 1 Alan Bowles (R) Porsha 08:20 08:20 NA NA
3 NM Tristan Lindner Denalie 11:30 11:30 NA NA
4 2 Michelle Farrow Nina 12:14 12:14 NA NA