30th June–1st July 2001 — 2001 Race 3 (Vic/SA State of Origin)

Results

Class: 1 Dog (Dual Heat) Distance: km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Heat 2 Total
1 1 Michael Herbst Siberian Husky 06:23.94 06:26.26 12:50.20
2 2 Ross Kinnane Siberian Husky 06:35.89 06:24.68 13:00.57
3 3 Michael Allsop Siberian Husky 06:45.22 06:24.26 13:09.48
4 4 Darren Kent Siberian Husky 06:51.59 06:24.51 13:16.10
5 5 Darren Kent Siberian Husky 07:08.34 07:16.38 14:24.72
6 6 Brendan Heinike Siberian Husky 07:17.39 07:11.76 14:29.15
7 7 Jamie Dalziel Siberian Husky 07:10.44 07:29.16 14:39.60
8 8 Emma Kirby Siberian Husky 07:28.64 07:28.51 14:57.15
9 NH Merv Turner Other Breed 07:52.14 07:37.62 15:29.76
10 9 Kieran Glaser Siberian Husky 08:00.51 08:09.96 16:10.47
11 10 Michael Macklin-Shaw Siberian Husky 08:07.01 08:11.58 16:18.59
12 NH George Podger Other Breed 08:43.53 08:00.26 16:43.79
13 11 Natalie Chiera Siberian Husky 08:10.31 08:48.14 16:58.45
14 NH Glint Graham Other Breed 08:42.44 08:16.26 16:58.70
15 NH Mandy Graham Other Breed 08:48.39 08:32.43 17:20.82
16 NH Sam Townsend Other Breed 08:36.14 08:46.78 17:22.92
17 12 Ashley Polley Siberian Husky 08:02.41 09:23.14 17:25.55
18 13 Gabi Piper Siberian Husky 09:03.36 08:37.58 17:40.94
19 14 Ashley Taylor Siberian Husky 08:46.09 09:05.58 17:51.67
20 15 Adrian Hurst Siberian Husky 08:59.53 08:54.38 17:53.91
21 NH Rob Davey Other Breed 08:01.53 09:54.56 17:56.09
22 16 Owen Piper (R) Siberian Husky 08:48.53 09:37.12 18:25.65
23 17 Alfred Tetzlaff Siberian Husky 10:24.94 09:55.46 20:20.40
24 NH Andrea Craig Other Breed 09:39.22 15:45.43 25:24.65
25 18 Barry Cook Siberian Husky 12:17.44 14:43.58 27:01.02
Class: 2 Dog (Dual Heat) Distance: km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Heat 2 Total
1 1 David Hodgson Siberian Husky 13:26.44 13:42.16 27:08.60
2 2 Darren Scragg Siberian Husky 14:41.43 14:42.08 29:23.51
3 3 Steven Blanch Siberian Husky 16:18.88 14:18.61 30:37.49
4 4 Kieran Glaser Siberian Husky 16:25.58 15:26.07 31:51.65
5 5 George Podger Siberian Husky 16:18.92 15:55.45 32:14.37
6 6 Richard Bennett Siberian Husky 16:39.84 16:17.74 32:57.58
7 7 Darren Kent Siberian Husky 16:35.37 16:50.20 33:25.57
8 8 Chris Neave Siberian Husky 18:23.37 15:20.82 33:44.19
9 9 Jessie Gugden Siberian Husky 18:17.53 16:00.41 34:17.94
10 10 Ashley Polley Siberian Husky 18:07.49 16:34.02 34:41.51
11 11 Simon Creely Siberian Husky 17:14.99 17:39.82 34:54.81
12 12 Ashley Taylor Siberian Husky 18:06.28 16:52.45 34:58.73
13 NH Glen Hollow Other Breed 20:10.58 20:29.45 40:40.03
14 NH Merv Turner Other Breed 21:06.88 20:29.86 41:36.74
15 NH Mike Dutton Other Breed 19:42.59 23:16.20 42:58.79
16 NH Tyrone Johnston Other Breed 22:30.87 23:13.15 45:44.02
17 13 Greg Goodfellow Siberian Husky 25:41.42 26:05.07 51:46.49
18 14 Mark Banks Siberian Husky 28:14.50 26:50.57 55:05.07
Class: 4 Dog (Dual Heat) Distance: km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Heat 2 Total
1 1 Finn Jensen Siberian Husky 27:09.66 26:33.27 53:42.93
2 2 Michael Sheedy Siberian Husky 26:44.21 29:26.41 56:10.62
3 3 Dugald Baird Siberian Husky 30:41.34 26:26.20 57:07.54
4 4 Anthony Cook Siberian Husky 32:25.18 35:44.20 1:08:09.38
Class: Novice (Dual Heat) Distance: km
Rank Award Driver Dog(s) Heat 1 Heat 2 Total
1 1 Andrew Warren Siberian Husky 08:26.44 08:03.24 16:29.68
2 2 Ian Dobson (R) Siberian Husky 07:57.60 08:33.06 16:30.66
3 3 Sam Creely Siberian Husky 08:33.10 08:29.71 17:02.81
4 4 Christine Reynolds (R) Siberian Husky 10:12.91 09:26.67 19:39.58
5 NH Danielle Wilson Other Breed 09:51.48 09:58.71 19:50.19
6 NH L Reppin Other Breed 10:34.92 11:45.11 22:20.03
7 5 Liz Herbert Siberian Husky 10:46.55 12:44.84 23:31.39
8 6 Jenny Macklin-Shaw Siberian Husky 11:27.63 12:27.21 23:54.84
9 7 Mark Banks Siberian Husky 12:05.57 12:15.68 24:21.25