CHAMPIONSHIP SHOW 2004

Judges

Mr John Linnehan (USA) - Ordinary Classes, General Specials,Sweepstakes
Ms Debbie Parker (Vic) - Property Classes

All photography by Rob Russell
E-mail: salient1@bigpond.com
Phone: (03) 5345 1323

General Specials

Best Exhibit: Am/Can Ch Coalvalleys Red Storm (Imp Can)
Runner-Up Best Exhibit: Aust Ch Sibelk Hevenly Conection

Challenge Dog & Best Exhibit In Show
(Open Class)

Am/Can Ch Coalvalleys Red Storm (Imp Can)

Challenge Bitch & Runner Up Best Exhibit
(Open Class)

Aust Ch Sibelk Hevenly Conection

Reserve Challenge Dog
(Open Class)

Aust Ch Nordicspirit Blaze O Glory
Reserve Challenge Bitch
(Intermediate Class)

Canyonlands Nite Fever

 

Dog Classes

Opposite Baby Puppy In Show

1.Kabanae Fire Storm
2.Kabanae Thunderstruck
3.Krisaido Outlaws Kid
Opposite Minor Puppy In Show

1.Illahee Dream Catcher
 
 
Puppy In Show

1.Starscape Highlander
2.Kabanae Silver Ghost
3.Atupaka Tai Golden Nugit
Junior In Show

1.Utopialand Caesar (AI)
2.Illahee Code Red
3.Illahee Fleetwood Mac
Intermediate In Show

1.Starscape Revolver
2.Nordicspirit Obsession
3.Trueartic Daytripper
Aust Bred In Show

1.Aust Gr Ch Illahee Summer Fun
2.Aust Ch Lihuk Grand Entry ET
3.Volku Cookies N Cream

Best Exhibit In Show & Open In Show
Photograph of winner above
1.Am/Can Ch Coalvalleys Red Storm (Imp Can)
2.Aust Ch Nordicspirit Blaze O Glory
3.Aust Gr Ch Illahee Might & Power

 

Bitch Classes

Baby Puppy In Show

1.Schanata Ice Charmer
2.Lihuk Edge of Time
3.Krisaido Outlaws Starr
Minor Puppy In Show

1.Polarpeak Avalanche
 
 
Opposite Puppy In Show

1.Starscape Heartbeat
2.Mekalani Dasher
3.Krisaido Bdazzled
Opposite Junior In Show

1.Illahee Bachelor Girl
2.Utopialand Magic Shadow (AI)
3.Utopialand Spice Girl (AI)
Opposite Intermediate In Show

1.Canyonlands Nite Fever
2.Kristari's Crystal (Imp USA)
3.Aust Ch Newtok Rashaun Riot ET
Opposite Aust Bred In Show

1.Aust Gr Ch Thundova Snow Princess
2.Aust Ch Illahee Destinys Child
3.Mekalani Desert Fox
Runner up to Best Exhibit In Show & Opposite Open In Show
Photograph of winner above
1.Aust Ch Sibelk Hevenly Conection
2.Teasha Stars N Stripes
3.Int Ch Cryout Special Delivery (Imp USA)

 

Sweepstakes

Veterans

1.Aust Ch Illahee Shooting Starr
2.Aust Ch Weish Fast Faxit CD ET
3.Chuckchi Sharra (Imp NZ)
Desexed

1.Aust Ch Weish Fast Faxit CD ET
2.Norstarr Baffin
3.Chuckchi Sharra (Imp NZ)
Sled Dogs

1.Chuckchi Sharra (Imp NZ
2.Coldfoot Pepsi
3.Chippewa Abes Exoddus

 

Property Classes

Best Coat

Kabanae Silver Ghost
Best Gait

Canyonlands Nite Fever
Best Tail

Mekalani Blitzen

Best Head
Chynna The Ring Bearer

Best Eyes
Aust Ch Canyonlands Most Wanted (AI)
Best Ears
Illahee Stand N Deliver
Best Feet
Aust Ch Sibelk Striding Edge
Owner/Breeder/Handler
Lihuk High Roller
Brace
Aust Gr Ch Thundova Snow Princess with Aust Ch Arcticpalace Snow Duchess

 


OPEN SHOW 2004

Judge: Mrs Anne Briglia

All photography by John Pedini
Contact details: web site, phone (03) 5978 6206

Best Exhibit: Starscape Norwegian Wood
Runner-Up Best Exhibit: Starscape Back In The USSR

Best Dog (Open)

Starscape Back In The USSR
(Also Best Coat)

Best Bitch (Junior)

Starscape Norwegian Wood
 
Reserve Dog (Intermediate)

Starscape Lazy River
 

 

Best Baby Puppy

Krisaido Fantasia
Best Minor Puppy

Starscape Highlander
Best Champion, Best Veteran

Ch Norstarr Tazin
Best Desexed

Norstarr Baffin
Best Head

Starscape Lazy River
Best Tail, Best Gait

Starscape Revolver